Jaki album na zdjęcia wybrać
Jak wybrać album na zdjęcia
KTÓRY NAJLEPSZY - czyli jak oglądać album na zdjęcia, zanim wybierze się ten, którego naprawdę szukamy?
Liczba dostępnych na rynku albumów fotograficznych sprawia, że czasami jedynym kryterium wyboru, na podstawie którego podejmujemy decyzję o zakupie, jest wygląd okładki. Tymczasem wszystkie albumy klasyczne mają kilka cech, które warto poznać, aby przy zakupie odpowiedniego albumu, w którym będziemy przechowywać utrwalone na papierze ważne w naszym życiu chwile, podjąć właściwą decyzję.
Wybierając odpowiedni album na zdjęcia, warto zwrócić uwagę na:
- Format zdjęć do albumu
- Wielkość kart
- Kolor kart
- Gramatura karty
- Okładka
- Wykończenie
- Wytrzymałość
Wymiary zdjęć do albumu
Najbardziej popularne wymiary zdjęć do albumu to:
- Format 9x13, kiedyś bardzo popularny, obecnie rzadko wywołujemy zdjęcia tej wielkości;
- Format 10x15 określany także jak „rozmiar pocztówkowy” to najbardziej popularny i najczęściej wybierany format zdjęć do albumu. Jest standardowy format fotografii pasujący praktycznie do każdego rodzaju album oraz ramki na zdjęcia. Zdjęcia wielkości 10x15 dają dużą swobodę przy układaniu ich na karcie albumu, ponieważ mieszczą się w poziomie i w pionie. Na jednej karcie albumu możemy umieścić od 1 nawet do 6 zdjęć tej w rozmiarze 10x15.
-
Format 13x18 to rozmiar większy od standardowego, dość popularny, duża część fotografów wywołuje zdjęcia właśnie tej wielkości;
-
Format 15x21 to rozmiar popularny zarówno wśród zawodowych fotografów jak i amatorów. Zdjęcia w formacie 15x21 są duże i z tego względu robią duże wrażenie;
-
Format 15x23 to tzw. rozmiar cyfrowy popularny głównie wśród zawodowych fotografów, którzy wykonując zdjęcia pełnoklatkowymi aparatami kadrują je do rozmiaru 15x23, aby nie stracić niczego z kadru.
Formaty najmniej popularne:
- Format 11,5-15 - format cyfrowy, bardzo rzadko wywoływany
- Format 13x19 - format cyfrowy, bardzo rzadko wywoływany
Wielkość kart
Nie ma co ukrywać – im większy album, tym lepsze robi wrażenie - dotyczy to nie tylko wielkości kart, ale i liczby zdjęć oraz formatu fotografii, które można na każdej z nich umieszczać. Jeśli zależy nam na szczególnym wyeksponowaniu jednego, wyjątkowego zdjęcia to najlepiej umieścić je pojedynczo na karcie albumu. Na zdjęciu powyżej widzicie jak wygląda zdjęcie wielkości 15 cm x 21 cm wklejone w album wielkości 30 cm x 31 cm i jak wygląda to samo zdjęcie w albumie 24 cm x 29 cm - zdjęcie w większym albumie prezentuje się dużo lepiej, ponieważ ma sporo przestrzeni po bokach, natomiast w mniejszym albumie nieco "ciasno" dlatego dla zdjęć w formacie 15 cm x 21 cm zalecamy albumy kwadratowe lub zbliżone do kwadratu o boku co najmniej 29 cm.
Jedno zdjęcie na karcie przyciągnie uwagę, skłoni oglądającego do zwrócenia na nie szczególnej uwagi. I choć niektórzy producenci piszą, że na jednej stronie ich albumu można umieścić nawet 6 zdjęć, warto zastanowić się, czy taki układ nie wywoła odczucia chaosu u oglądającego nasz album. Takie rozwiązanie jest wskazane jedynie wtedy, gdy zrobimy to w sposób przemyślany i zamierzony, chcąc wywołać efekt dynamiki. Warunkiem jest, aby zdjęcia dotyczyły te samej tematyki i były robione z jednego ujęcia, np. składanie życzeń nowożeńcom podczas ceremonii ślubnej, a w wypadku sesji np. zdjęcia obiektu z różnej perspektywy, ale znajdującego się w tym samym miejscu. Podejmując więc decyzję o liczbie zdjęć umieszczonych na jednej stronie, należy znaleźć złoty środek między użytecznością a efektownością.
Wybierając album i decydując, jakiej wielkości powinien mieć karty, trzeba się również zastanowić, jakiego formatu zdjęcia będziemy do niego wklejać. Pamiętajmy przy tym, że w albumie fotograficznym znacznie lepiej prezentują się zdjęcia dużych formatów (decyzja o wyborze formatu zależna jest przede wszystkim od technicznej jakości zdjęć). Po lewej stronie widzicie dwa zdjęcia wielkości 13x18 umieszone w albumie 30 x 31 cm a po prawej tej same zdjęcia w mniejszym albumie (24 x 29 cm).
W tym momencie muszę ostrzec przed formatem 13 cm x 18 cm – jest co prawda dość duży, a koszty związane z wywołaniem takich zdjęć niezbyt wysokie, jednak większość albumów przystosowana jest na pochodne formatu 10 cm x 15 cm, czyli 15 cm x 21 cm oraz 21 cm x 30 cm i takie formaty łatwiej w nich umieszczać. Albumy takie są za duże, aby wkleić na stronie jedno zdjęcie 13 cm x 18 cm („zniknie” na stronie i nie będzie się dobrze prezentować), a dwa mogą wyglądać nieco "ciasno".
Jeszcze kilka słów o formacie 15 cm x 23 cm - jeżeli mamy takie zdjęcia to musimy wybrać duży album (co najmniej 30 cm x31 cm) ponieważ w albumie 24 cm x 29 cm takie zdjęcia możemy umieścić tylko w pionie, w poziomie się nie zmieszczą a albumów tradycyjnych nie należy obracać w czasie oglądania.
Jeżeli mamy zdjęcia o wymiarach 10 cm x15 cm to mamy pełną dowolnośc wyboru - po lewej widzimy cały czas ten sam album wielkości 30 cm x 31cm , w którym możemy umieścić 3 lub 4 zdjęcia tej wielkości a po prawej mniejszy album (24 cm x 29 cm) w którym zmieścimy 2 lub 3 zdjęcia 10 x 15 cm.
Największe wyzwanie stanowią zdjęcia formatu A4 - najbardziej znany format albumów firmy Henzo (wykorzystywany również przez firmę Walther), czyli 30,5 cm x 36 cm jest idealny dla formatu A4, ale tylko jeśli zdjęcia są w pionie! Fotografowie czasami decydują się na umieszczenie w nim zdjęć pionowych formatu 20 cm x 30 cm, ale oczywiście tylko jednego na stronie, natomiast wszystkie zdjęcia poziome wykonują w formacie 15 cm x 21 lub 15 x 23 cm i umieszczają po dwa na stronie. W takim przypadku trzeba bardzo starannie zaplanować każdą stronę, aby zdjęcia były umieszczone chronologicznie, dlatego najbardziej uniwersalnym formatem albumu będzie taki zbliżony do kwadratu, a zdjęcia maksymalnie 15 cm x 23 cm.
Kolejna kwestia to komfort oglądania albumu. Jeśli wybierzemy album wielkości 36 cm x 36 cm, w którym mieszczą się właściwie wszystkie formaty, co pozwala umieścić tam dużą liczbę zdjęć, to musimy liczyć z niewygodą podczas oglądania - po rozłożeniu taki album będzie miał długości ok. 80 cm. Gdzie go położyć? Proszę też nie zapominać, że taki album sporo waży. Może więc lepiej wybrać jakiś mniejszy, który podczas oglądania można po prostu położyć na kolanach? Optymalna i chętnie wybierana przez klientów jest opcja zakupu dwóch albumów – większego, na wybrane, duże zdjęcia, oraz mniejszego (często nawet kieszeniowego), który można bez problemu zabrać do znajomych czy na rodzinne spotkanie.
Kolor kart
Na decyzję o wyborze koloru kart wpływa przede wszystkim nasz gust, czyli coś nam się podoba bardziej, a coś mniej. Jednak przed podjęciem decyzji, warto poznać kilka faktów.
Czarna karta jest bardzo kontrastowa i robi duże wrażenie przy pierwszym otworzeniu albumu. Biorąc pod uwagę zalecaną białą ramkę (bez ramki zdjęcia czarno-białe wtapiają się w kartę i nikną, zdjęcia kolorowe wyglądają dobrze, ale z ramką również wyraźniej odcinają się od tła), na ogół pierwsze wrażenie będzie bardzo duże. Zdjęcia umieszczone na czarnych kartach są bardzo widoczne, mocno odcinają się od tła bez względu na to, czy są kolorowe, czy czarno-białe. Najmniej korzystnie wyglądają zdjęcia w sepii, które tak naprawdę nie mają głębokiej czerni, tylko kolejne, coraz to głębsze odcienie brązu.
Nie mniej popularnym kolorem w przypadku kart jest kremowy. Należy jednak pamiętać, że słowo „kremowy” w praktyce oznacza barwy od lekko żółtawej czy brzoskwiniowej, poprzez całą gamę odcieni złamanej bieli zwanych przez producentów „ivory”.
Karty kremowe są stonowane i nie odciągają wzroku oglądającego od zdjęć. Wkleja się na nich głównie zdjęcia bez ramki, choć i te z ramką nie będą źle wyglądały. Biorąc pod uwagę, że aparaty cyfrowe robią zdjęcia na dość wysokich czułościach, gdzie wpływ żarowego, żółtego światła daje ogólny ciepły, żółto-brązowy odcień - taka karta bardzo ładnie komponuje się ze zdjęciami, dając im delikatną oprawę. Bardzo efektownie będą się na niej prezentowały zdjęcia w sepii.
Ostatnio producenci albumów wycofali się z żółtych odcieni na kartach idąc w stronę ecru a nawet ivory czyli kości słoniowej. Kremowe karty w albumach są w większości dużo jaśniejsze od tych, które były kilka lat temu - widać to wyraźnie na powyższych zdjęciach.
Najbardziej neutralne są karty białe – dobrze będą na nich wyglądać zarówno zdjęcia kolorowe, jak i czarno-białe czy w sepii. Album z białymi kartami zawsze będzie wyglądał „czysto”, przejrzyście i świeżo. W Polsce biała karta nie jest bardzo popularna – to pewnie kwestia mody: Polacy preferują karty kremowe i czarne, podczas gdy 90% Francuzów woli karty białe i „ivory”.
Bardzo często słyszę, że album z białą kartą szybko się ubrudzi. Kiedy się jednak nad tym zastanowimy, to z pewnością dojdziemy do wniosku, że to nie do końca trafiony argument - do albumów zwykle podchodzimy z szacunkiem, nie bierzemy ich do rąk tuż po wykonaniu brudzących prac czy też podczas jedzenia obiadu. Większym problemem jest fakt, że w tańszych albumach z białą kartą sama karta jest cieńsza niż w albumie z czarną kartą w tym samym przedziale cenowym. Wybierając najtańsze albumy z białą kartą musimy się liczyć z tym, że karta będzie cieńsza i będzie uginać się pod zdjęciami. Jeżeli wybierzemy albumy droższe (np. album 100 stronicowy, który kosztuje więcej niż 60 zł) to karta w nim będzie gruba i sztywna.
Nie bójmy się więc albumów z białymi kartami!
Swoich zwolenników ma też karta brązowa – umieszczone na niej zdjęcia, czy to kolorowe, czy czarno-białe, nabierają pewnej „pikanterii”, co bardzo je ożywia. Album jest wtedy bardzo dynamiczny, żywy. Trzeba jednak pamiętać to, o czym wspominałem na początku – kolor karty to kwestia gustu – na brązowe decydują się raczej młodzi ludzie, starsze pokolenie jest bardziej tradycyjne.
Wybierając album z brązowymi kartami, trzeba pamiętać, że nie będą się na nich dobrze prezentować zdjęcia pozowane lub stylizowane – niezbyt dobrze wkomponują się w takie tło. Tę opinię podziela wielu profesjonalnych fotografów, którzy zaopatrują się w naszym sklepie – ale znowu przypomnę - de gustibus non est disputandum - pamiętajmy że sporo albumów studyjnych (na zdjęcia atelierowe) miało karty w kolorze bordo.
Albumów z kartami bordowymi czy granatowymi jest na rynku niewiele. Na kolorowej karcie dobrze prezentować się będą zdjęcia czarno-białe i kolorowe. We wszystkich albumach kolorowe karty są bardzo ciemne, więc zasady umieszczania na nich zdjęć zbliżone są do tych, które dotyczą albumów z czarnymi kartami: duży kontrast, biała ramka, mocne wrażenie. Niestety, z powodu małej popularności importerzy nie sprowadzają takich albumów, więc nie bardzo jest w czym wybierać. Jedynie w albumach introligaotrskich jest możliwość wybrania takiej karty.
Gramatura karty albumu
Zazwyczaj karty w albumach tradycyjnych są dość grube więc po wklejeniu zdjęć karta lekko ugina się pod ich ciężarem, ale nadal wygląda dobrze. Zdarzają się wyjątki od tej reguły, takie jak np. albumy introligatorskie, w których karty mają podwyższoną gramaturę więc po wklejeniu zdjęć karta nadal jest sztywna. Różnicę gołym okiem widać na zdjęciu powyżej: oba albumy mają 30 kart i pergamin między nimi, po lewej stronie mamy album produkowany maszynowo ze zwykłą gramaturą a po prawej album introligatorski z grubszą kartą. Podwyższoną gramaturę mają też karty w droższych albumach firm Goldbuch, Walther, Henzo i Panodia (w sklepie, przy opisie produktu, zaznaczamy, czy karta jest bardzo gruba czy zwykła).
Zasada jest prosta – droższe albumy mają grube karty, a tańsze cieńsze – proszę jednak pamiętać, że „cieńsza” oznacza po prostu standard, czyli kartę o odpowiedniej grubości, która będzie służyć wiele lat. Oczywiście na rynku pojawiają się albumy, których karty są bardzo cienkie – w naszym sklepie ich Państwo nie znajdą.
Producenci zwykle nie podają numerycznej gramatury kartonu użytego w albumie. Po wielu latach zajmowania się albumami możemy ocenić, że najwyższa gramatura w albumie introligatorskim to około 300 g/m, a w albumach produkowanych maszynowo jest to zazwyczaj 220-240 g/m. Zauważyliśmy również, że biała karta w zwykłych albumach ma zazwyczaj nieco niższą gramaturę niż karta kremowa i czarna. Jedynie w albumach introligatorskich i kilku droższych modelach albumów firmy Henzo, Goldbuch i Walther także biała karta ma podwyższoną gramaturę (300 g/m). Prawdopodobnie wynika to z braku barwnika, który usztywnia kartę więc doradzamy aby decydując się na na białą kartę wybierać droższe modele albumów.
Poniżej na zdjęciach obrazujemy różnicę: na zdjęciu po lewej stronie jest niedrogi album z białą kartą (około 200 g/m), w środku z kremową (240 g/m) a po prawej biała karta w albumie Gran Cara firmy Henzo (300 g/m).
Okładka albumu
Okładka to pierwsza rzecz, która przyciąga wzrok, kiedy zastanawiamy się, który album wybrać. I nic dziwnego, jej wygląd zwykle powinien odzwierciedlać to, co znajdziemy w środku – na zdjęcia ślubne czy komunijne zwykle wybieramy okładki jasne, pastelowe, delikatnie zdobione, tworząc album ze zdjęć wakacyjnych częściej decydujemy się na kolory – ale tu też trudno mówić o jakiś twardych regułach. Ponownie wracamy do sentencji: de gustibus…
Bogactwo okładek równa się bogactwu oferty albumowej dostępnej na rynku. Mamy więc okładki z materiału – głównie z gładkiej lub haftowanej satyny (specjalizuje się w nich polska firma Poldom, np. kolekcja Laura) czy płótna (naturalnego lub kolorowego) - albumy wyglądają w nich dość okazale. Zazwyczaj są bogato zdobione, obszywane błyszczącą złotą lub srebrną nitką. Są wyraziste, mocno rzucają się w oczy – mają więc tyle samo zwolenników, co przeciwników.
Za uniwersalne można uznać okładki wykonane z zamszu czy nubuku. Ten rodzaj tkaniny właściwie się nie starzeje – dobrze prezentował się 100 lat temu, dobrze wygląda dziś, można więc założyć, że za kilka lat również nie straci nic ze swojej szlachetności. Albumy z zamszową okładką dobrze się „przechowują”, są trwałe. Na gładkim zamszu widoczne są odbicia palców, ale to dodaje albumowi faktury. Różne odcienie tej tkaniny powodują, że okładka nabiera głębi, nie jest płaska.
Na rynku bogaty jest wybór albumów Laminated Paper Cover - kartonowa okładka pokryta jest ochronną warstwą, co chroni ja przed zabrudzeniem i zazwyczaj odbija światło (nie jest matowa). Jej niewątpliwą zaletą jest także fakt, że w kwestii koloru czy wzorów, jakie na niej umieścimy, nie ma tu granic – dziś wydrukować można przecież niemal wszystko. W tej kategorii mamy więc albumy stonowane, łagodne, delikatne, jak również odważne, bogato zdobione a także nowoczesne.
Bardzo efektownie wyglądają okładki pokryte papierem czerpanym. Mają jednak pewną wadę - trudno usuwa się z nich zabrudzenia. Decydując się na album z taką okładką, trzeba wziąć to pod uwagę i bardzo o nie dbać.
Okładki z papieru satynowego pokryte są warstwą ochronną, która przypomina materiał. Opcja warta rozważenia, ponieważ nie tylko ładnie wyglądają, ale są też dość trwałe.
Popularnym materiałem obiciowym jest skóra ekologiczna – mieszanka prawdziwej skóry (im jej więcej tym tkanina lepszej jakości, np. albumy introligatorskie, które wyglądają jakby były zrobione ze skóry licowej) i sztucznych materiałów. Reguła jest taka - im droższy album, tym skóra ekologiczna wyglądem bardziej przypomina tę naturalną, jest miękka w dotyku, ma naturalną strukturę, a nawet zapach. Może być lakierowana lub matowa. Jej zaletą jest to, że nie wchłania wody, nie brudzi się, można ją barwić na różne kolory i tłoczyć na niej piękne wzory.
Okładki ze skóry naturalnej – czy to matowe, czy lakierowane - są zazwyczaj ciekawie barwione. Efektownie wyglądają zarówno te klasyczne, pozbawione wzorów, jak i te tłoczone. Skóra licowa (z fakturą, miękka w dotyku, wysokogatunkowa) jest bardzo odporna na ścieranie.
Wytrzymałość i trwałość albumu
Nie ma albumów nie do zdarcia - żadna technologia nie jest pozbawiona wad i nie zapewni albumowi wiecznego życia, tym bardziej jeśli niespecjalnie o niego dbamy. Nawet najdroższe albumy introligatorskie nie przetrwają zbyt długo jeśli nie będziemy ich szanować. Dla potwierdzenia tej tezy możemy podeprzeć się kilkunastoletnim doświadczeniem w sprzedaży albumów – w tym czasie zdarzyło nam się najwyżej kilka reklamacji z tego powodu, powodem większości nie była jednak niska jakość albumu, ale właśnie jego niewłaściwe użytkowanie.
Albumy powinniśmy traktować z szacunkiem, zdarzyło się nam, że album rozpadł się po tym, jak klient wyłamał jego karty – mówiąc popularnie – na kolanie i odwrócił „na lewą stronę”. Wprawdzie nie był to egzemplarz z tzw. górnej półki, jednak takie „akrobacje” nie wytrzyma nawet najlepszy produkt.
Inny album daliśmy kiedyś dzieciom w szkole do obejrzenia i wybrania zdjęć. Co było dalej – nietrudno się chyba domyślić. Przedstawione przypadki są jednak wyjątkami, nie normą. W naszym sklepie mamy kilkanaście albumów pokazowych, które pozwalają naszym klientom zobaczyć "na żywo" kolor kart oraz to jak zdjęcia różnych wielkości wyglądają na różnych kartach. Każdy z nich przeglądany jest od wielu lat klika razy dziennie i - pomijając normalne ślady użytkowania - żaden nie uległ zniszczeniu.
Często pytanie Nas Państwo czy jest zależność między ceną a jakością. Droższe albumy mają okładki wykonane z lepszych materiałów, które dodatkowo zabezpieczone są np. lakierami (także matowymi), które chronią albumy przed utratą kolorów i zarysowaniem. Materiały w takich albumach będą grubsze i nie będą się przecierać nawet przez wiele lat a co więcej albumy introligatorskie mają 10 letnią gwarancję więc na pewno długo będą nam służyć. Karty w takich albumach są grubsze a pergaminy wszywane w grzbiet albumu a nie wklejane więc daje nam to większe prawdopodobieństwo, że albumy będą z nami wiele lat.
A co z tańszymi albumami? Bardzo często okładki w nich pokryte są sztucznym tworzywem, które z wyglądu przypomina materiał, ale jest od niego bardziej trwały. Natomiast skóra ekologiczna ma dużo sztucznych dodatków lub w całości wykonana jest z zamienników skóry, które również odporne są na ścieranie czy rysowanie. Te sztuczne dodatki w okładkach bardzo poprawiają trwałość albumów więc i takie albumy są trwałe.
Wykończenie albumu
Na jakość wykończenia składają się zarówno jakość materiałów, ich dopasowanie, jak i sklejenie, obszycie itd. To właśnie tutaj najwyraźniej uwidacznia się zasada: im wyższa cena, tym wyższa jakość. Ale nie namawiamy do pochopnej decyzji i kierowania się wyłącznie ceną – najpierw warto się zastanowić: na czym tak naprawdę tracimy? I czy warto dopłacać? Wszystkie albumy, które mam obecnie w sprzedaży, są starannie wykończone. Omijam „niezwykłe okazje”, które pojawiają się od czasu do czasu na rynku, bo choć cena istotnie jest atrakcyjna, to wiem, że jakość czy trwałość raczej wątpliwa.
Niektóre tańsze albumy mają niedopracowane wykończenia krawędzi czy niestarannie przyklejone ozdoby (kokardki, wstążeczki, ozdóbki). Takie szczegóły nie są bardzo widoczne i nie przeszkadzają w codziennym użytkowaniu, jednak trzeba się z tym liczyć, jeśli przy zakupie zdecydujemy się zapłacić mniej. Albumy droższe – z tzw. górnej półki - nie mają takich mankamentów.
W naszym sklepie nie znajdziecie Państwo z byt wiele albumów oprawionych w prawdziwą skórę. Cena takiego produktu jest wysoka (do 4 razy wyższa niż innego dobrego albumu), a dostępna obecnie oprawa ze skóry ekologicznej jest bardzo estetyczna, właściwie nie do odróżnienia dla laika. Są oczywiście osoby, które preferują wyroby z naturalnej skóry, ale... No właśnie - de gustibus…
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog